RANKINGS: February 11th BOYS basketball rankings

February 11th – With Sub-District play right around the corner, here are the latest rankings… The reporters who contributed to this set of rankings were: Eric McKay, Chris Williams, Alex Loroff, Michael Shively, Tommy Rezac, and Brandon Aksamit. Please note last week’s rankings in parenthesis after the school.

Rankings are split up by class.

*records as of February 11th

BOYS
Rankings- School – (Previous Ranking)- (Record)
Class A:
1) Bellevue West (1) – (22-1)
2) Creighton Prep (2) – (17-4)
3) Kearney (3) – (18-4)
4) Westside (4) – (15-4)
5) Omaha Central (6) – (17-5)
6) Lincoln East (5) – (16-4)
7) Omaha South (7) – (14-6)
8) Millard North (8) – (13-7)
9) Gretna (9) – (14-2)
10) Lincoln North Star (10) – (10-7)
Others Receiving Votes:
Lincoln High – (12-9)

Class B:
1) Aurora (1) – (21-1)
2) Lincoln Pius X (2) – (19-2)
3) Omaha Roncalli Catholic (3) – (19-2)
4) York (4) – (19-3)
5) Omaha Skutt Catholic (5) – (18-4)
6) Bennington (6) – (16-5)
7) Seward (7) – (15-5)
8) Alliance (10) – (16-5)
9) Mount Michael Benedictine(8) – (16-5)
10) Hastings (9) – (13-5)

Class C1:
1) Ogallala (1) – (22-0)
2) Wahoo (2) – (19-3)
3) North Bend Central (3) – (19-3)
4) Auburn (5) – (17-3)
5) Kearney Catholic (4) – (16-4)
6) Cozad (6) – (17-5)
7) Bishop Neumann (10) – (15-6)
8) Boys Town – (16-6)
9) Adams Central (8) – (15-6)
10) Milford (7) – (17-5)
Others Receiving Votes:
Lincoln Christian – (16-7)
Chase County (9) – (15-4)
Ashland-Greenwood – (14-6)

Class C2:
1) BRLD (1) – (20-1)
2) Sutton (2) – (20-2)
3) Bridgeport (4) – (20-2)
4) Laurel-Concord-Coleridge (3) – (20-3)
5) Centennial (5) – (19-2)
6) Tri County (9) – (18-4)
7) Freeman (6) – (17-4)
8) Ponca (8) – (18-4)
9) Wakefield (7) – (16-3)
10) South Loup (10) – (16-4)
Others receiving votes:
Centura – (14-6)

Class D1:
1) Paxton (1) – (19-1)
2) Elm Creek (2) – (18-2)
3) Humphrey/Lindsay Holy Family (3) – (17-5)
4) Kenesaw (4) – (15-3)
5) Overton (5) – (17-3)
6) Anselmo-Merna (7) – (17-3)
7) Fullerton (8) – (15-5)
8) Wauneta-Palisade (9) – (16-5)
9) Ansley-Litchfield (6) – (18-4)
10) Dundy County-Stratton (10) – (15-5)

Class D2:
1) Falls City Sacred Heart (1) – (20-1)
2) Riverside (2) – (19-0)
3) Osmond (4) – (21-1)
4) Johnson-Brock (3) – (18-3)
5) Humphrey St. Francis (5) – (18-4)
6) Mullen (7) – (15-5)
7) Exeter-Milligan (6) – (17-4)
8) Loomis (8) – (15-6)
9) Blue Hill (9) – (15-7)
10) Elmwood-Murdock – (12-8)
Others Receiving Votes:
Mead – (9-8)
Giltner (10) – (13-8)
Wausa – (12-8)

We strive for accuracy. Report a typo, inaccuracy, or mistake here.

Share:
Comments